festival Znojemský hrozen

18. MEZINÁRODNÍ TELEVIZNÍ A ROZHLASOVÝ FESTIVAL O GASTRONOMII
18th INTERNATIONAL TELEVISION AND RADIO FESTIVAL OF GASTRONOMY

Znojmo, Czech Republic, 6. – 8. 10. 2016

Klasa
  • 1
  • 2
  • 3

Historie

 

Festival Znojemský hrozen 2014

Ohlédnutí za festivalovým děním minulého ročníku najdete zde.

 

Soutěž "Znojemská pečeně 2014"

V rámci festivalu Znojemský hrozen, byla letos po druhé pořádána soutěž pro mladé kuchaře o nejlepší Znojemskou pečeni. První cena byla udělena týmu ze SOU SOŠ ČMSD ve Znojmě, 2. cenu získal tým ze SŠ TEGA Blansko a 3. cena byla  udělena týmu z OU Cvrčovice. Jednotlivá menu, „Znojemské pečeně“, potvrdila záměr pořadatelů pozvednout toto tradiční jídlo. Všichni zúčastnění potvrdili, že se tento záměr určitě daří, právě novým přístupem budoucích kuchařů, kteří ovšem nezapomínají na regionální tradice. My jim za to ze srdce děkujeme.

...více se dozvíte v tiskové zprávě.


Festival Znojemský hrozen 2013

1. ročník soutěže mladých kuchařů "Znojemská pečeně 2013" konané v rámci 15. ročníku Mezinárodního festivalu televizních a rozhlasových pořadů o gastronomii, Znojemský hrozen 2013

Jedná se o novou soutěž, kterou jsme zahájili festivalovou tradici s cílem inspirovat mládež k příznivějším postojům ke klasické kuchyni a hlavně používání kvalitních potravin z českých zdrojů, které představuje značka KLASA. Soutěž připravil pořadatel Festivalu Znojemský hrozen 2013, Moravsko-český hrozen, s.r.o., s podporou Státního zemědělského a intervenčního fondu a značkou KLASA.
Výsledky a informace o průběh soutěže jsou k přečtení v tiskové zprávě ze dne 9.12.2013.


Patnáctý ročník mezinárodního festivalu televizních a rozhlasových pořadů o gastronomii, Znojemský hrozen 2013, je již za námi.

Program letos přinesl velmi mnoho bohatých a rozmanitých prožitků, zajímavých setkání, ať už to bylo se slavným hercem Andrejem Hrycem, mistrovským týmem kuchařů Jaroslavem a Pavlem Sapíkem nebo autorkou mimořádného kuchařského díla „S trochou nostalgie aneb Jak se vařilo a jedlo za císaře pána “ paní Miroslavou Kuntzmannovou.
Samozřejmě mezi ně patří i setkání s přítomnými oceněnými autory tradiční festivalové soutěže, sekcí – televizních, rozhlasových a reklamních pořadů o gastronomii. Výjimečné bylo především setkání s autorem rozhlasového pořadu „Gastronomické příspěvky v rámci zápisníku zahraničních zpravodajů“, redaktorem Robertem Mikolášem, který má ze svých zahraničních cest „plné torny“, pro nás nepřestavitelných gurmánských prožitků.
Tvůrci přicházejí se stále novými, neotřelými koncepty. Brzy bude chybět snad už jen čtvrtý rozměr, na to abychom mohli přes televizní či rozhlasové přenašeče něco ochutnat nebo ucítit. Jak již bylo řečeno porotci, úroveň pořadů 15. ročníku Festivalu, byla vysoká a skladba pestrá. Tvůrcům a hlavně přihlašovatelům pořadů do soutěže, patří naše veliké poděkování.
Nechyběla ani soutěž pro děti“ plný talíř malování“. Výkresy a krásné asambláže byly patřičně odměněny a malým tvůrcům jsme udělali radost.
Opravdové, špičkové gastronomické vyžití nám dopřál tým Jaroslava Sapíka v podobě podzimního menu z výrobků se značkou KLASA. Gastroshow KLASA týmu Jaroslava Sapíka, v Hotelu Prestige sledovalo, ale hlavně ochutnalo přes 200 festivalových hostů.

Večer se náš odpolední gurmánský zážitek ještě rozšířil. Nově jsme, na základě zájmu přátel Festivalu, jeho porot, autorů, scenáristů, mediálních partnerů i gastronomů v tomto ročníku uspořádali nominačním způsobem soutěže Kuchařská kniha 2013 a Gastro časopis 2013 jako součást programu festivalu. Tolik kuchařských knih pospolu, včetně jejich vydavatelek/vydavatelů, řada festivalových hostů dosud neviděla. Jejich prohlížení s ochutnávkou slovenských vín, které představili pánové Peter Brňo, exvelvyslanec Slovenska v ČR a Fero Hanton, bylo zdárným vrcholem festivalového pátku.

A jako další doprovodnou akci, můžeme zmínit návštěvu nové adrenalinové trasy Znojemského podzemí, která předcházela sobotnímu slavnostnímu ukončení festivalu.
Udělování festivalových cen ve Znojemském divadle s doprovodem slova a zpěvu skupiny Vágner Family, dovedlo 15. ročník Festivalu Znojemský hrozen 2013, k úspěšnému závěru.

Znojemskému hroznu zbývá popřát jen to NEJ do dalších let. A budeme se těšit opět za rok na již XVI. ročník.

Výsledky jednotlivých kategorií najdete v našich Hot news nebo na odkazu Soutěžní kategorie.


Festival Znojemský hrozen 2012

Vyhodnocení 14.ročníku festivalu
 

XIV. ročník Mezinárodního festivalu televizních a rozhlasových pořadů o gastronomii Znojemský hrozen proběhl ve dnech 24. – 26. září 2012, ve Znojmě.

Ze zahraničí se počet přihlášených pořadů příliš nemění, protože v USA, Velké Británii, Francii, Itálii a dalších zemích mají tyto pořady na obrazovkách televizí, již řadu let své tradiční místo. U nás se s nimi letos opravdu „roztrhla ošatka“ především v letních měsících, takže se mnohé nestačili do soutěže přihlásit a některé vlastně ve vysílání pokračují. Nejčastější zaměření je na vaření z kvalitních a tradičních potravin, potom také stále více prosazovaná jednoduchost a dlouhé vaření. Do televizní soutěže se přihlásilo 109 pořadů a do závěrečného hodnocení postoupilo 13 pořadů. U rozhlasových pořadů je znatelný pokles, ze 43 pořadů, postoupilo do závěrečného kola 6 pořadů. Technické možnosti pouze zvukového záznamu, přece jenom tvůrčí invenci poněkud omezují. Poprvé jsme letos, vzhledem k určitým organizačním potížím nerealizovali sekci reklamních spotů.

Pokud jde o hodnocení jádra festivalu, tedy o soutěžní klání televizních pořadů a rozhlasových pořadů o gastronomii, můžeme bez nadsázky konstatovat, že se zvyšuje kvalita přihlášených snímků, což je odrazem nejen zvyšujícího se zájmu o náš festival, ale také zvyšující se popularity kulinárních a sommeliérských pořadů a obecného zájmu lidí o to co jedí a pijí. Dá se říci, že tyto pořady jsou dnes páteří zábavního průmyslu v médiích všeho druhu, tedy elektronických i tištěných. Po 14.cti letech existence našeho festivalu jsme rádi, že náš festival vyšel vstříc tomuto zájmu jako jeden z prvních.
Samozřejmě, že v prvních letech první místa festivalových cen obsazovala díla, především zahraničních tvůrců, ale od minulého roku, se již situace mění. Právě letos byli oceněni tvůrci televize PRIMA FAMILY, který režíroval M. Herzt (junior). Ostatně tady je přehled všech udělených cen:

Porota XIV. mezinárodního festivalu televizních a rozhlasových pořadů o gastronomii Znojemský hrozen ve složení: předseda poroty Jiří Mejstřík, Jiří Podlipný, Ivan Vodochodský, Pavel Brabec rozhodla takto:

Zlatý hrozen
Léto s Italem (za sérii) z produkce Prima FTV s.r.o.
Zdůvodnění: Porota ocenila zejména vtipnost, bezprostřednost a přesvědčivý projev moderátora. Z pořadu vyvěrá nefalšovaná radost ze života, jehož významnou součástí je jídlo. Autorská invence je podpořena vybroušeným režijním vedením, nápaditou kamerou, citlivým střihem a v neposlední řadě i precizní hudební dramaturgií. Vzniklo tak dílo, kdy nevšední talent protagonisty, je umocněn všemi ostatními členy autorského týmu.

Stříbrný hrozen
Jamie Oliver: 30 minutová jídla TV Paprika
Zdůvodnění: Jamie Oliver nezůstal nic dlužen své pověsti kuchařského mága. Porota ocenila zejména originální koncept i celé pojetí díla, které je inspirací pro diváky i amatérské kuchaře.

Bronzový hrozen
Gastronomický kaleidoskop Planet food – III. Série - pořad Goa/Manila TravelChannel
Zdůvodnění: Skvělé profesionální zpracování je tematicky zaměřeno na život drobných lidiček v zastrčených uličkách velkoměsta. Porota oceňuje autorský pohled přinášející předtuchu, že kulinářství nemusí být vždy spojena jen s přepychem, blahobytem, drahými surovinami a exkluzivní kuchyní.
Rozhlasové pořady
Porota XIV. mezinárodního festivalu televizních a rozhlasových pořadů o gastronomii Znojemský hrozen ve složení: předseda poroty Josef Havel, Miroslav Dittrich, René Zavoral rozhodla takto:

Zlatý hrozen
Lékař vaří z produkce Českého rozhlasu Pardubice
autorky Jany Davidové
Zdůvodnění: Porota ocenila neotřelý přístup ke gastronomii z hlediska zdravého životního stylu.

Stříbrný hrozen
Praktický rádce a průvodce vídeňským světem a kuchyní pro Čechy
z produkce Českého rozhlasu 3 – Vltava, autora Václava Malovického
Zdůvodnění: Porota ocenila poetiku, se kterou autor přibližuje posluchači atmosféru Vídně na začátku 20. století.

Bronzový hrozen
Rozkvetlý talíř z produkce Českého rozhlasu 2 – Praha, autorky Jolany No

Kromě festivalových pořadů, se festivalové dění odehrávalo také přímo v reálu, všude se vaří, ochutnává! Ve Znojmě to byly „Kuchařské špičky“, které se představily přímo veřejnosti v Jízdárně Louckého kláštera, kde Jaroslav Sapík se svým týmem, vařil na Gastroshow KLASA.
Návštěvníci měli možnost ochutnat speciality z našich potravin se značkou kvality KLASA. A jen se jim „uklidnily chuťové buňky“, následovala další Gastroshow Mexika, kterou provede špičkový kuchař Flavio Viveros. Ostré chutě završily, temperamentní mexické melodie a mexické tance.

Ve Znojmě jsme také představili výsledky soutěže „Plný talíř malování“, které probíhala během roku, na mnoha školách po celé republice a 13. 7., se sešla Hodnotící porota soutěže v Českém rozhlasu „Dvojka“, ve složení: Ing. Edita Pavlasová – předsedkyně, Mgr. Helena Kačerová, Ing. Jiří Šnajdar, Josef Výborný, PhDr. Adolf Boháček. K hodnocení byla přihlášena díla z 18ti Mateřských a Základních škol, ze všech soutěžních kategorií to bylo celkem 16 modelovaných a 88 kreslených děl.

Tématy soutěže byly, gastronomie, vaření, stolování a vše co souvisí s vařením, přípravou stravy, životním stylem. Soutěžící si mohli vybrat jeden z následujících námětů:
- Moje nejoblíbenější jídlo.
- Zelenina a ovoce na našem stole.
- Narozeninový dort.

I. kategorie soutěžících - Mateřské školy.

1. místo: Škola: MŠ nám. republiky Znojmo; Autor: Menclová Antonie
Název díla: Dobrota je u maminky doma
--------------------------------------------------------------------------------------------
2. místo: Škola: MŠ Dělnická Znojmo; Autor: Jakub Soviš
Název díla: Narozeninový dort
3. místo: Škola: MŠ Dělnická Znojmo; Autor: Zuzana Lam
Název díla: Moje oslava narozenin
--------------------------------------------------------------------------------------------
4. místo: Škola: MŠ Liberec, Sametová 716; Autor: Linda Olšaková
Název díla: Tajemství podzimního košíku
--------------------------------------------------------------------------------------------
5. místo: Škola: MŠ nám. Armády 9, Znojmo; Autor: Vítek Konečný
Název díla: Zmrzlinová paráda
--------------------------------------------------------------------------------------------
II. kategorie soutěžících - 1. stupeň Základní školy i družiny.

1. místo: Škola: Dětský domov – ZŠ Volyně, Školní 319; Autor: Jaromír Bílý
Název díla: Co jsme našli a co dům dal
--------------------------------------------------------------------------------------------
2. místo: Škola: ZŠ Cyrilometodějská církevní, Lerchova 344/65, Brno Autor: Mikuláš Zimula
Název díla: Sněz si svého člověka
--------------------------------------------------------------------------------------------
3. místo: Škola: ZŠU – Dvořákův okruh 21, Krnov; Autor:… Nikol Baltinová
Název díla: Sladké a zdravé
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
4. místo: Škola: ZŠ nám. Republiky 9, Znojmo; Autor: Zdeňka Stehlíková
Název díla: Ovoce na našem stole
--------------------------------------------------------------------------------------------
5. místo: Škola: ZŠ nám. Republiky 9, Znojmo; Autor: Michaela Smolíková
Název díla: Kuřecí stehýnko s rýží
--------------------------------------------------------------------------------------------

Po odborné stránce byla velmi dobře hodnocena spolupráce s řadou představitelů odborných institucí a hlavně zástupců výrobní potravinářské sféry, Potravinářská komora ČR, SZIF, Zemědělský výbor PS, Ministerstvo zemědělství a Vinařský fond.

Na festivalu se akreditovala řada novinářů z celostátních i regionálních médií, zástupců jednotlivých partnerů a odborníků v této oblasti a to včetně zahraničních účastníků.

Na veřejných akcích, které jsou na festivalu tradičně bezplatné, se vystřídalo cca 3000 osob. Na festivalu spolupracovalo na 60 firem a mediálních partnerů a dobrá koordinace všech zainteresovaných složek od MÚ Znojmo, se Znojemskou Besedou až po Jihomoravské muzeum. Osvědčila se také spolupráce s partnerským festivalem ANIFEST a s Chello Central Europe.

Nad XIV. ročníkem festivalu měli záštitu, místopředseda senátu MUDr. Přemysl Sobotky, ministr zemědělství Ing. Petr Bendl a hejtman Jihomoravského kraje JUDr. Michal Hašek.

Festival byl oficiálně uzavřen vyhlášením výsledků a předáním cen ve Dvoraně hotelu Prestige a to v rámci vydařeného večera s moderátorem Danielem Rubešem a skvělým koncertem světové mezzosopranistky Edity Randové.

Důležitou podporu 14. ročníku zajistili hlavní mediální partneři s výrazným přispěním Českého rozhlasu.
Závěrem chci poděkovat všem finančním a mediálním partnerům a spolupracujícím institucím, poněvadž bez nich by se tento ročník festivalu neuskutečnil.

PhDr. Adolf Boháček
Výkonný ředitel festivalu

5. 10. 2012


Festival Znojemský hrozen 2011

Hodnocení XIII. ročníku rozdělme na dvě části, a to na fázi přípravnou a fázi realizační. V průběhu první poloviny letošního roku nás, organizátory festivalu potkala velká ztráta v podobě náhlého úmrtí jednoho ze zakladatelů a hlavního organizátora festivalu, doktora Ladislava Jíši. Stáli jsme tím před rozhodnutím, jak dál. Nakonec jsme se rozhodli v organizování festivalu pokračovat navzdory této ztrátě i jako uctění památky zesnulého.

Jsem velmi rád, že mohu nyní, po skončení realizační fáze festivalu konstatovat, že díky enormnímu nasazení našich spolupracovníků a členů štábu, se podařilo festival v plném rozsahu uskutečnit, včetně všech naplánovaných akcí.

Pokud jde o hodnocení jádra festivalu, tedy o soutěžní klání televizních pořadů o gastronomii, stejně zaměřených reklamních spotů a ve třetí sekci rozhlasových pořadů, dočkali jsme se dalšího nárůstu přihlášených. Dá se bez nadsázky konstatovat, že se zvyšuje kvalita přihlášených snímků, což je odrazem nejen zvyšujícího se zájmu o náš festival, ale také zvyšující se popularity kulinárních a sommeliérských pořadů a obecného zájmu lidí o to co jedí a pijí. Dá se říci, že tyto pořady jsou dnes páteří zábavního průmyslu v médiích všeho druhu, tedy elektronických i tištěných. Jsme rádi, že náš festival vyšel vstříc tomuto zájmu jako jeden z prvních.

Jestliže jsem konstatoval, že se zvyšuje kvalita u televizních a rozhlasových pořadů, velmi pozitivní vývoj jsme zaznamenali u reklamních spotů, kde roste zájem zadavatelů reklamy a vítězné spoty patří opravdu ke špičce v této tvorbě. U rozhlasových pořadů účast rovněž stoupla. Pozitivní je podíl regionálních studií Českého rozhlasu a milým překvapením účast rozhlasových pořadů ze zahraničí. U televizních pořadů si vážím té skutečnosti, že jsme zasáhli další destinace – soutěžily snímky z 18 zemí celého světa. Nicméně nejlepší v tomto oboru jsou tradiční země, jako Velká Británie, USA a Austrálie.

Doprovodné akce pro veřejnost navázaly na výrazné pozitivum minulých let, totiž Národní dny, kde své kulinární a kulturní tradice prezentují jednotlivé státy.
Na atraktivní a exotický den Arabské republiky Egypt v minulém ročníku festivalu, jsme tentokrát navázali pohledem do Nizozemského Království a Chorvatské republiky. V obou případech se dny konaly za přítomnosti velvyslanců obou zemí.

V zahajovací den festivalu, tedy ve středu 14. 9., se uskutečnily ještě další aktivity: Svou práci zahájily všechny tři festivalové poroty, V hotelu Prestige proběhla veřejná projekce soutěžních pořadů a projekce filmů z festivalu Anifest. Rovněž po celý den probíhala mezinárodní soutěž mladých sommeliérů Grand Prix Sommelier Junior 2011, dále proběhla prezentace regionálních potravin a workshop Gastronomie a marketing.

Rovněž odpolední a večerní program byl mimořádně zajímavý. Na národní den Nizozemska navázal překrásný koncert světoznámého kytarového virtuosa Lubomíra Brabce a zpěváka Josefa Vágnera ve velebném prostředí chrámu sv. Mikuláše.

Večer pokračoval slavnostním zahájením festivalu, galavečerem v prostorách Jihomoravského muzea Znojmo, které jsou spjaty se slavnou historií Přemyslovců. Festivaloví hosté a představitelé města Znojma, ochutnali místní speciality připravené odd. Cateringu hotelu Prestige a samozřejmě vybranná moravská vína. Dobrou náladu podpořila slovácká cimbálová muzika.

Ve čtvrtek, druhý festivalový den se uskutečnila vernisáž výstavy dětských kreseb Plný talíř malování, prezentace regionálních potravin a vrcholem byl Národní den Chorvatska

V závěrečný páteční den návštěvníci festivalu a jeho hosté společně otevřeli výstavu Gastronomické grotesky, na Masarykově náměstí shlédli a poslouchali program Den Rádia Blaník, se špičkovým koncertem Františka Nedvěda a jeho mladých muzikantů. Odpoledne na náměstí doplňovala nabídka regionálních potravin a velká prezentace potravinářských výrobků nesoucích značku KLASA.

Festival byl oficiálně uzavřen vyhlášením výsledků a předáním cen v Městském znojemském divadle a to v rámci vydařeného večera s rozhlasovým a televizním moderátorem Janem Pokorným a skvělým koncertem herečky a zpěvačky Báry Hrzánové a její pozoruhodné kapely. Festival byl zakončen závěrečným setkáním všech účastníků v prostorách Znovínu Znojmo v Louckém klášteře.

Po odborné stránce byly velmi dobře hodnoceny – seminář soutěže pivních speciálů v hotelu Prestige, soutěž Grand Prix Sommelier Junior v Louckém klášteře, kde letos poprvé doplnil řadu mladých soutěžících z Česka a Slovenska, také student z Německa. Dále bylo profesionálně připraveno Potravinářské fórum - zaměřené na projekt Česká potravina. Uskutečnilo se s velkou účastí představitelů odborných institucí a hlavně zástupců výrobní potravinářské sféry, Ve večerních hodinách pokračovalo, s využitím dvorany  Althanského paláce, prezentačním večerem, kdy byly uděleny ceny za špičkové pivní speciály, čtyřem pivovarům. Na těchto akcích se významně podíleli Potravinářská komora ČR, SZIF, Zemědělský výbor PS, Ministerstvo zemědělství a Vinařský fond.

XIII. ročník Mezinárodního festivalu televizních a rozhlasových pořadů o gastronomii Znojemský hrozen proběhl ve dnech 14. – 16. září 2011.
Na festivalu soutěžilo 155 televizních pořadů, 61 rozhlasových pořadů a 105 reklamních spotů, celkem z 18 zemí z celého světa.

Na festivalu se akreditovala řada novinářů z celostátních i regionálních médií, zástupců jednotlivých partnerů a odborníků v této oblasti. A to včetně zahraničních účastníků. Český rozhlas vysílal živě přímo ze Znojma, po celou dobu festivalu. Festival navštívila řada vzácných hostů, reprezentantů města Znojma, Jihomoravského kraje, ministerstev zemědělství, místního rozvoje, zdravotnictví a senátorů a poslanců.

Na veřejných akcích, které jsou na festivalu tradičně bezplatné, se vystřídalo cca 4000 osob. Na festivalu spolupracovalo na 60 firem a mediálních partnerů.
Na úspěšnost XIII. ročníku festivalu mělo vliv odhodlání všech členů štábu festival uskutečnit i přes úmrtí L. Jíši a pečlivá příprava a dobrá koordinace všech zainteresovaných složek od města Znojmo, se Znojemskou Besedou až po Jihomoravské muzeum. Osvědčila se také spolupráce s partnerským festivalem ANIFEST a s Chello Central Europe.

Nad XIII. ročníkem festivalu měli záštitu ministr zemědělství, ministr pro místní rozvoj a hejtman Jihomoravského kraje.

Důležitou podporu letošního ročníku zajistili hlavní mediální partneři Česká televize, a deník PRÁVO. S výrazným přispěním Českého rozhlasu.
Závěrem chci poděkovat všem finančním a mediálním partnerům a spolupracujícím institucím, poněvadž bez nich by se tento ročník festivalu neuskutečnil.

JUDr. Jiří Mejstřík
ředitel festivalu


Sommeliéři, kulinární cestování i soutěže

Festival Znojemský hrozen, na němž budou představeny televizní a rozhlasové pořady i reklamní spoty zaměřené na gastronomii, proběhne ve Znojmě od 14. do 16. září. Vedle soutěžních a společenských akcí zde nebudou chybět ani setkání odborníků. Na to co nabídne 13. ročník a jaké přinese novinky jsme se zeptali ředitele festivalu Znojemský hrozen JUDr. Jiří Mejstříka.

Festival Znojemský hrozen chce především seznámit odborníky i veřejnost s tím, co je nového v rozhlasové i televizní tvorbě zaměřené na gastronomii. Kolik pořadů, filmů i reklamních spotů se dostalo do nejužšího výběru?

Když jsme před více než třinácti lety uvažovali s Ladislavem Jíšou o gastronomicko-vinařském festivalu, který do té doby u nás zcela chyběl, netušili jsme, jakým celosvětovým fenoménem se toto zdánlivě nenápadné a všední téma stane. Gastronomie, sommeliérství, kulinární cestování a poznávání jiných kultur v této oblasti, zaplnilo obrazovky televizí na celém světě, každý pořádný novinový nebo časopisecký titul má své gastronomické a vinařské přílohy, v knihkupeckých regálech najdete metry knih na toto téma. Od tohoto fenoménu se odvíjí také počet děl, přihlášených do festivalové soutěže o Zlatý znojemský hrozen. Každoročně to bývá 150–180 titulů a letos tomu nebude jinak. Do užšího výběru nebo jak my říkáme, na „short list“ se probojuje kolem 25 titulů. Reklamních spotů máme zatím přihlášeno 68, z nichž do užšího výběru postoupí nejlepší dvacítka. V rozhlasové sekci je přihlášeno 45 titulů a postoupí rovněž dvacítka nejlepších.

Součástí festivalu je i soutěž mladých sommeliérů. Uvidíme ji i letos a jak bude probíhat?
Přihlášených účastníků do soutěže GRAND PRIX SOMMELIER JINIOR 2011 je celkem 34, takže porota ve složení Libor Nazarčuk, Martin Šmíd a ředitel Jihomoravského muzea Pavel Cyprián bude mít práce až nad hlavu. Jsme rádi, že právě tato soutěž je dobře obeslána, protože sommeliérství u nás zatím nemá velkou tradici a tihle mladí jsou příslibem, že i v Česku bude časem normální stravovat se tak, jak jsou zvyklí třeba ve Francii. Ještě dodám, že soutěž proběhne v důstojném prostředí Velkého štukového sálu v klášteře Louka.

Součástí festivalu bývají také národní dny. Jaké jste připravili letos a co při nich uvidíme?
Ano, národní dny jsou tak trošku chloubou našeho festivalu, protože právě národní dny bývají jedinečnou příležitostí seznámit se s tradicemi a kulinárním zvyklosti jiných národů. Letos jsme připravili národní den Nizozemského království. Jsem tomu opravdu rád, protože nizozemské zemědělství, potravinářství a kultura stravování jsou na skvělé úrovni. To bude ve středu a ve čtvrtek bude jistě neméně zajímavý národní den Chorvatska. Jistě i tato balkánská země s nádherným pobřežím, má v dané oblasti co nabídnout.

Semináře, na kterých diskutují odborníci, bývají zpravidla velmi aktuální. Jaká témata budou probírána tentokrát a můžete vyzdvihnout to, co je na nich nejzajímavějšího?
Poprvé v letošním ročníku proběhne workshop-seminář na téma Gastronomie a média, Gastronomie a marketing. Myslím, že je to téma velmi přitažlivé a aktuální mimo jiné i proto, že jsme pozvali skutečně zasvěcené odborníky z oboru.

Další akcí tohoto druhu Potravinářské fórum s Potravinářskou komorou ČR a Ministerstvem zemědělství ČR. Na tuto akci přislíbili účast přední odborníci i vysoce postavení státní úředníci, včetně pana ministra zemědělství.

Co vy sám považujete, samozřejmě vedle filmů o gastronomii, za vyvrcholení? Na co se vy sám nejvíc těšíte?
Já se těším především na lidi, pravidelné účastníky festivalu, která zpravidla vídám právě jen u příležitosti festivalu. Těším se na soutěžní pořady a věřím, že úroveň bude zase o něco vyšší než v loňském roce. Těším se na koncert Josefa Wágnera a kytarového virtuóza Luboše Brabce. A také se těším na chvíli, kdy budeme moci s mými kolegy si podat ruce a říci si, byl to dobrý ročník.


Ivan Vodochodský bude prezentovat pomalé vaření

Ivan Vodochodský patří ke stálicím Mezinárodního festivalu televizních a rozhlasových pořadů a reklamních spotů o gastronomii – Znojemský hrozen. Jako porotce viděl snad všechny pořady svých tuzemských i zahraničních kolegů. Letos se zúčastní i odborného semináře „Gastronomie a média, marketing a gastronomie“, který se bude konat 14. září ve znojemském hotelu Prestiže.

Ivane, jste herec a moderátor, vaříte a vydáváte knížky receptů – čím jste nejraději?
Řečeno slovy klasiků: „Vším čím jsem, tím jsem rád“.

Zdá se mi, že jste Znojemský hrozen ještě nikdy nevynechal – co pro vás osobně znamená sledovat všechny slavné tváře světových kuchařů? Rozesmálo vás například něco během té dlouhé doby?
Znojemského Hroznu se účastním od roku 2002, tudíž mně čeká jubilejní 10. ročník. Máme možnost vidět gastronomické pořady z celého světa, některé špičkové, některé horší, ale vždy inspirující. Komický byl seriál Naked cooking, který byl v soutěži před čtyřmi lety. Krásný mladý vyrýsovaný pár tam vařil oděn jen do miniaturních bederních roušek a my jsme si se spoluporotci představovali, jaké to musí být vzrušení, když vyprskne horký olej z pánve nebo se otřou o prkénko, na kterém před tím krájeli chilli papričky....

Také znojemští kuchaři se rádi blýsknou v nejlepším světle, když se v rámci festivalu kolem nich pořád probírají světové kuchařské jedničky. Je něco, co si ve Znojmě dáváte rád a vždycky?
Rád jezdím na domácí kuchyni do Penzionu Blanka v Novém Šaldorfu. V Hotelu Prestige se taky výrazně zlepšili, dále stojí za zmínku Penzion Lahofer, ale jinak je to na jídlo celkem havárie. Když se chci opravdu dobře najíst, jedem s přáteli do Retzu.

Letos poprvé se představíte na prestižním fóru – budete před odborníky na semináři vařit, respektive prezentovat Slow cooking – Slow Food. Co to bude konkrétně?
Já budu moderovat, vařit bude jeden z našich nejlepších kuchařů, Jan Punčochář. Jak už název fóra napovídá, bude se jednat o ukázku jídel vařených dle zásad Slow food, to jest vařených z místních a sezónních surovin a pěkně pomalu.

Jednou rychle, podruhé pomalu… Módní vlny se nevyhnou ani vaření. Čemu dáváte osobně přednost?
Pomalé vaření je návrat k tradičním způsobům kuchyňských technik. Není to nic nového pod sluncem, vařilo se tak po staletí a znova se k těmto dávno objeveným způsobům pokorně vracíme.

Když byste měl pozvat své přátele a kamarády na Znojemský hrozen – na co byste je pozval?
Určitě na krásné město, pěkné okolí, několik špičkových vinařů na moravské i rakouské straně, přátelskou atmosféru a v neposlední řadě na špičkové gastronomické pořady.


Plný talíř malování má své vítěze

Také XIII. ročník festivalu Znojemský hrozen 2011 provázejí, některé soutěže a dokonce už i první výsledky. Těsně před koncem školního roku dorazila do finále soutěž – Plný talíř malování – a nyní již ředitel soutěže Vladimír Pařízek, jinak ředitel znojemské Základní školy Václavská, zveřejnil výsledky tajného hlasování poroty.
Soutěže se letos zúčastnilo129 předškoláků a žáků z celé republiky a téměř 70 procent prací přišlo z mateřských škol. „Letos jsme dětem nabídli čtyři základní témata a jak se ukázalo, každý, kdo chtěl malovat, si to své našel. Nejčastěji děti zpodobňovaly svá nejoblíbenější jídla a v nesčetných variantách se objevoval narozeninový dort. Osobně mne však potěšilo, že si poměrně dost dětí vybralo téma, které odráží nutnost dodržovat zásady ochrany životního prostředí – hospodaření s použitým papírem, sklem, plastem a s kuchyňským odpadem,“ říká Vladimír Pařízek s tím, že z technik se nejčastěji děti vyjadřovaly pomocí malby a kresby i když jako vždy nechyběly ani objekty z velmi netradičního materiálu. V tomto se podle něj skutečně fantazie dětí omezovat nikterak nedala.
V každé kategorii bylo vyhodnoceno pět nejlepších prací, jejichž autoři získají hodnotné ceny. Děti převezmou ceny ve čtvrtek 15. 9., v době konání festivalu Znojemský hrozen, při vernisáži výstavy oceněných i neoceněných prací ve Výstavní síni Domu umění na Masarykově náměstí. Výstava zde potrvá do 21. října 2011.

Mgr. Dana Frantálová
Tisková mluvčí
Festival Znojemský hrozen 2011


VYHODNOCENÍ XII. ročníku MTRF ZNOJEMSKÝ HROZEN 2010

Vážení přátelé,

v hodnocení letošního XII. ročníku, musím konstatovat, že se zvyšuje kvalita u televizních a rozhlasových pořadů, v dobrém vývoji jsme pokročili u reklamních spotů, kde roste zájem zadavatelů reklamy a vítězné spoty patří opravdu ke špičce v této tvorbě. U rozhlasových pořadů účast také stoupla, pozitivní je podíl regionálních studií Českého rozhlasu a milým překvapením účast rozhlasových pořadů ze zahraničí. U televizních pořadů si vážím té skutečnosti, že jsme zasáhli další destinace – soutěžily snímky ze 17 zemí celého světa. Obsadili jsme všechny kontinenty kromě Antarktidy.

Doprovodné akce pro veřejnost navázaly na výrazné pozitivum minulých let a to na Národní dny. Proběhly, atraktivní a exotický den Arabské republiky Egypt ve středu, bohatý den gastronomické velmoci Itálie ve čtvrtek a závěrečný páteční den v rámci projektu Dne krajů, zaměřeného na Regionální potravinu s představením produktů Jihočeského a Jihomoravského kraje. Festivalový stan, který se zastřešeným pódiem, kde mimochodem v pátek vystoupil BROLN, se stánky vytvořil festivalové městečko. To bylo naplněno obyvateli a návštěvníky Znojma a hosty festivalu.
Tradiční ohlas měla barmanská soutěž, která předcházela Národní dny v novém prostředí Chevignon klubu, dokonce s účastí barmanů až z Peru a z Venezuely.
Kladně je přijímáno umístění sommelierské soutěže Grand Prix Sommeliér Junior do Louckého kláštera, kde byl klid na soustředění při dvanáctihodinovém maratonu 29 účastníků z českých a slovenských škol.

Na vysoké úrovni proběhlo slavnostní zahájení festivalu, spojené s galavečerem s využitím dvorany  Althanského paláce se závěrečným tuctem petard. Příjemný byl večer ve vinárně sv. Jana v hotelu Prestige s prezentací Středního Slovácka se skvělou cimbálkou z Velké nad Veličkou, jejíž hudba strhla i dvě operní hvězdy – Editu Randovou a Dagmar Vaňkátovou, které to nevydržely a přidaly se. Pohodové bylo nově koncipované závěrečné setkání v restauraci hotelu Prestige.

Výjimečný byl koncert sólistky Státní opery v Praze Damar Vaňkátové za doprovodu harfy Lydie Hartelové a flétny Václava Kunta „Biblické postavy“ v chrámu sv. Mikuláše.
Velkou návštěvnost mělo kino Svět kde byly veřejné projekce soutěžních snímků, sestřihu z festivalu ANIFEST a filmu Mamma Mia.

Divácký ohlas měly, soutěž dětských kreslířů a výtvarníků Plný talíř malování, letos poprvé na Městském úřadu na náměstí Armády, opět spojená s dětským festivalovým rautem v hotelu Prestige. Výstava Gastronomických grotesek začala již 29. 6., tentokrát umístěná do prostor restaurace Pivovarská - STAROBRNO v Brně a od 23.9 s pokračováním v pražském Mánesu a odborníci velmi ocenili výstavu „Lughnasadh“ v Domě umění, která je tématicky zaměřená k naším keltským kořenům.
Festivalový vlak, vypravovaný ve spolupráci s Českými dráhami a Vinařským fondem, zavítal do Šatova, kde se hosté seznámili s provozem vinařství Znovín Znojmo, a.s.

Po odborné stránce byly velmi dobře hodnoceny - soutěž pivních speciálů v hotelu Prestige, dále soutěž Grand Prix Sommelier Junior v Louckém klášteře a Potravinářské fórum, zaměřené na projekt Regionální potravina, v Althanském paláci. Na těchto akcích se významně podíleli Zemědělský výbor PS, Ministerstvo zemědělství, Vinařský fond, Potravinářská komora a SZIF.

Festival byl oficiálně uzavřen vyhlášením výsledků a předáním cen v Městském znojemském divadle a to v rámci vydařeného večera s Jiřím Vejvodou a muzikálovými zpěváky z Hudebního divadla v Brně Petrem Gazíkem a Lukášem Vlčkem.

A nyní sumář na závěr:
XII. ročník Mezinárodního festivalu televizních a rozhlasových pořadů o gastronomii Znojemský hrozen proběhl ve dnech 14. - 17. září 2010.
Na festivalu soutěžilo 133 televizních pořadů, 61 rozhlasových pořadů a 105 reklamních spotů, celkem z 18 zemí z celého světa.

Na festivalu se akreditovalo na 250 novinářů, zástupců jednotlivých partnerů a odborníků v této oblasti. A to včetně účastníků ze Slovenska, Egypta, Sýrie, Rumunska, Tchaiwanu, Španělska, Rakouska, Itálie, Finska, Norska a Německa.
Festival navštívila řada vzácných hostů, reprezentantů města Znojma, Jihomoravského kraje, ministerstev zemědělství, místního rozvoje, zdravotnictví a senátorů a poslanců.
Hlavní cenu – Grand Prix Znojemský hrozen předával ministr zemědělství Ing. Ivan Fuksa.
V rámci večera obdržel Znojemský hrozen Zlaté jablko, cenu zahraniční sekce novinářů cestovního ruchu za dlouholetý přínos v této oblasti.

Na veřejných akcích, které jsou na festivalu tradičně bezplatné, se vystřídalo cca 5000 osob. Na festivalu spolupracovalo na 60 firem a mediálních partnerů.
Jako červená nit se festivalem vinula podpora naší produkce od vína a piva až po potravinářské produkty se značkou KLASA a Regionální potravina.

Na úspěšnost XII. ročníku festivalu měla vliv dlouhodobá a pečlivá příprava a dobrá koordinace všech zainteresovaných složek od města Znojmo, přes Znojemskou Besedu až po Jihomoravské muzeum.
Osvědčila se také spolupráce s partnerským festivalem ANIFEST a s Chello Central Europe.

Nad XII. ročníkem festivalu měli záštitu předseda Senátu Parlamentu ČR, ministr zemědělství, ministr pro místní rozvoj a hejtman Jihomoravského kraje.

Důležitou podporu letošního ročníku zajistili hlavní mediální partneři Česká televize a deník PRÁVO.
Závěrem chci poděkovat všem finančním a mediálním partnerům a spolupracujícím institucím, poněvadž bez nich by se tento ročník festivalu neuskutečnil.

Váš
JUDr. Ladislav Jíša
ředitel festivalu

V Praze 19. září 2010


Ohlédnutí za 11. ročníkem festivalu
Znojemský hrozen 2009

K hodnocení XI. ročníku přistupuji stále s určitým překvapivým výrazem. Nečekal jsem, že po X. jubilejním ročníku dokážeme úroveň ještě zvýšit. Pro příští rok je to velký závazek.
Kvalita se zvyšuje u televizních a rozhlasových pořadů, k dobrému vývoji pokračuje nárůst reklamních spotů, kde opět všichni zadavatelé reklamy dali souhlas s jejich uvedením v soutěži. U rozhlasových pořadů účast také stoupla, pozitivní je podíl regionálních studií Českého rozhlasu a milým překvapením účast snímků ze zahraničí. U televizních pořadů si vážím té skutečnosti, že jsme zasáhli další destinace – soutěžily snímky ze 16 zemí celého světa.
Doprovodné akce navázaly na výrazné pozitivum minulých let a to na Národní dny. Proběhly decentní a zajímavý den Švédského království ve středu, spontánní den Rumunska, kdy se ve Znojmě objevila, do slova a do písmene, část jejich kultury, mentality a gastronomie a to ve čtvrtek a závěrečný páteční pohodový den České republiky. Festivalový stan, opět stojící na velkém pódiu, stánky a okolí bylo naplněno obyvateli a návštěvníky Znojma a hosty festivalu. A to i přes nepříznivé počasí, které nás ve čtvrtek provázelo.
Vyplatilo se přeřazení sommelierské soutěže do Louckého kláštera, kde byl klid na soustředění při dvanáctihodinovém maratonu 41 účatníků, tradiční ohlas měla barmanská soutěž Fleirtrix, která předcházela Národní dny.
Na vysoké úrovni proběhlo slavnostní zahájení festivalu, spojené s galavečerem a poprvé s využitím dvorany  Althanského paláce, příjemný byl večer ve vinárně sv. Jana v hotelu Prestige s prezentací Horního Slovácka a nově koncipované závěrečné setkání, v Městském archivu.
Vyjímečný byl koncert houslového virtuoza Václava Hudečka za doprovodu klavíru prof. Petra Adamce v chrámu sv. Mikuláše.
Plné bylo také kino Svět při veřejných projekcích soutěžních snímků, sestřihu z festivalu ANIFEST a částečně a při filmu Což takhle dát si špenát.
Divácký ohlas měly jubilejní desátá výstava Gastronomických grotesek a soutěž dětských kreslířů a výtvarníků Plný talíř malování, letos poprvé na ZŠ Václavské náměstí opět spojená s dětským festivalovým rautem v hotelu Prestige. Odborníci velmi ocenili dlouholetou snahu galerie VIVO prezentovat na festivalu díla našich předních malířů, letos s tématem Hádala se duše s tělem aneb Kdo jsem já. Výstava se následně ze Znojma přesune do pražské výstavní síně Portheimka.
Festivalový vlak zavítal do Mikulova, kde mohli hosté shlédnout hrobky rodu Dietrichsteinů a ochutnat dobré vínko v obci Perná.
Po odborné stránce byly velmi dobře hodnoceny a hlavně kvalitně zastoupeny oba semináře, první s názvem Pivo jako fenomén spojený se soutěží pivních speciálů v hotelu Prestige a druhý – Potravinářské fórum v Althanském paláci, kterého se zúčastnilo přes 80 potravinářů, spolu s ministrem zemědělství Ing. Jakubem Šebestou a vedením PK ČR. Závěr Fóra byl spojený s praktickou ukázkou vaření z výrobků KLASA šéfkuchaři Janem Punčochářem a Pavlem Marešem, kterou moderoval Ivan Vodochodský. Na těchto akcích se významně podíleli Zemědělský výbor PS, Ministerstvo zemědělství, Potravinářská komora, SZIF, Vinařský fond, Výzkumný ústav pivařský a sladařský.
Festival byl oficiálně uzavřen vyhlášením výsledků a předáním cen v Městském znojemském divadle, za účasti předsedy Senátu Parlamentu ČR, MUDr. Přemysla Sobotky, starosty města Znojma, Ing. Petra Nezvedy a řady dalších významných hostů. Příjemný neformální večer provázel Aleš Cibulka s Ivanem Hlasem a Norbi Kováczem.

A nyní sumář na závěr:
XI. ročník Mezinárodního festivalu televizních a rozhlasových pořadů o gastronomii Znojemský hrozen proběhl ve dnech 15. - 18. září 2009.
Do festivalové soutěže bylo vybráno 124 televizních pořadů, 44 rozhlasových pořadů z Česka, a 56 reklamních spotů, celkem ze 16 zemí z celého světa.

Na festivalu se akreditovalo na 400 novinářů, zástupců jednotlivých partnerů a odborníků v této oblasti a dalších hostů. A to včetně účastníků ze Slovenska, Švédska, Rumunska, Velké Británie a Německa.
Festival navštívila řada vzácných hostů, reprezentantů města Znojma, Jihomoravského kraje, ministerstev zemědělství a místního rozvoje a poslanců.
Hlavní cenu – Grand Prix Znojemský hrozen předával předseda Senátu Parlamentu ČR,
MUDr. Přemysl Sobotka.

Na veřejných akcích, které jsou na festivalu tradičně bezplatné, se vystřídalo cca 5. 000 osob. Jednalo se o Národní dny, barmanskou soutěž a show, veřejné projekce soutěžních snímků a filmu, koncert v chrámu sv. Mikuláše a výstav Gastronomické grotesky, Hádala se duše s tělem, aneb Kdo jsem já a Plný talíř malování.
V rámci festivalu proběhla sommelierská soutěž juniorek a juniorů z Česka a Slovenska a semináře k podpoře našeho vinařství, potravinářství, pivovarnictví a sladařství a zemědělství. Jako červená nit se festivalem vinula podpora naší produkce od vína a piva až po potravinářské produkty KLASA.

Na festivalu spolupracovalo na 50 firem a mediálních partnerů.

Na úspěšnost XI. ročníku festivalu měla vliv dlouhodobá a pečlivá příprava a dobrá koordinace všech zainteresovaných složek od města Znojmo, přes Znojemskou Besedu až po Jihomoravské muzeum.
Osvědčila se také spolupráce s partnerskými festivaly ANIFEST a TOURFILM.

Nad XI. ročníkem festivalu převzali záštitu předseda Senátu Parlamentu ČR, ministr zemědělství, ministr pro místní rozvoj a hejtman Jihomoravského kraje.

Důležitou skutečností letošního ročníku je, že náš projekt je finančně podporován městem Znojmo a Jihomoravským krajem.

Závěrem chci poděkovat všem finančním a mediálním partnerům a spolupracujícím institucím, poněvadž bez nich by se festival nekonal.

XI. ročníkem festivalu jsme úspěšně navázali na předchozí ročníky a přitom jsme si vědomi rezerv ve své práci. Je to velký závazek pro příští ročníky.

JUDr. Ladislav Jíša
ředitel festivalu